studiopetito.pl

Blog o domu, ogrodzie i wystrojach wnętrz.

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

W obecnych czasach bardzo dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu angielskim. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich aranżacji.

Naturalny krajobraz

Podczas aranżowania ogrodu w stylu angielskim niezwykle istotne jest zachowanie naturalnego krajobrazu. Dlatego unika się linii prostych, kątów oraz regularnych kształtów. Rośliny powinny być przycinane niesymetrycznie, ponieważ wtedy nie będą tworzyły prostych, geometrycznych form, które nie są stosowane w ogrodach w stylu angielskim. Granice pomiędzy trawnikiem, nawierzchnią oraz roślinami powinny być płynne i zlewać się ze sobą.

Piętrowa roślinność

W ogrodzie zaaranżowanym w stylu angielskim bardzo dobrze sprawdzą się rośliny sadzone piętrowo, dzięki czemu nie będą powstawały równe rabatki, które nie pasują do tego stylu. Rośliny wyższe oraz niższe dzięki piętrowemu sadzeniu mogą tworzyć malownicze kępy, które będą się doskonale prezentować w luźnej aranżacji. Bardzo dobrze sprawdzą się rozłożyste drzewa oplecione pnączami, a pod nimi zwarte krzewy.

Dobór roślin

Ogród w stylu angielskim uwzględnia również odpowiedni dobór roślin. Najlepszym wyborem będzie roślinność typowa dla danego miejsca, która będzie rosła w zwartych kępach. Nie powinno się sadzić typowo egzotycznych roślin, a także roślin o zbyt jaskrawych liściach, które nie będą się dość dobrze prezentować w otoczeniu sielankowego krajobrazu. Warto sadzić rośliny z barwnymi liśćmi, które będą tworzyły przyjemne dla oka kompozycje.

Powierzchnia ścieżek

W ogrodzie w stylu angielskim mogą się znajdować również różne ścieżki, które będą stanowiły doskonałe uzupełnienie dla sielskiego krajobrazu. Najlepiej, jeśli będą one stworzone z naturalnych materiałów, takich jak kamień, cegła lub żwir. Możliwe jest również stosowanie elementów z drewna, a także pozostawienie piaskowych ścieżek. Warto stworzyć pofałdowaną powierzchnię, która w optyczny sposób powiększy dostępną w ogrodzie przestrzeń, ale także będzie się prezentowała bardzo naturalnie. W ogrodzie w stylu angielskim można także stworzyć murek opleciony pnączami.

Mała architektura

Ogród angielski cechy obejmują przede wszystkim naturalność, dlatego warto zastosować w przestrzeni dość swobodne elementy małej architektury. Wśród nich można wskazać na przykład żeliwne ławeczki lub drewniane altanki. Powinny być otoczone naturalną roślinnością lub oplecione pnączami, ponieważ dzięki temu będą doskonale komponowały się z istniejącymi elementami otoczenia. Mała architektura nie może dominować w przestrzeni ogrodu i powinna być dyskretna.

Ozdoby w ogrodzie

Ogrody angielskie bardzo często są aranżowane z dodatkowymi ozdobami, które także powinny się charakteryzować naturalnością. Bardzo dobrze sprawdzą się rozłożone głazy lub kamienie, które będą wyglądały bardzo swobodnie. Oprócz tego powinno się unikać nowoczesnych ozdób, takich jak fontanny, rzeźby, a także dekoracyjne donice. Możliwe jest używanie postarzanych przedmiotów, które będą pasować do otoczenia.

Udostępnij