studiopetito.pl

Blog o domu, ogrodzie i wystrojach wnętrz.

Przydomowy ogród w stylu japońskim

Przydomowy ogród w stylu japońskim

Japońskie ogrody wyglądają przepięknie, ale nie trzeba ograniczać się do oglądania ich na zdjęciach w Internecie lub magazynach. Warto szukać tam inspiracji i stworzyć swój własny zakątek. Trzeba wiedzieć, jakie wybrać rośliny do ogrodu japońskiego, jakimi zasadami się kierować przy jego aranżowaniu. Oczywiście klimat w Japonii jest inny niż w Polsce, dlatego na niektóre rozwiązania nie można sobie pozwolić, ale nadal możliwe jest stworzenie świetnej imitacji ogrodu japońskiego w europejskim stylu. Za pomocą odpowiednich dodatków uzyska się wspaniały efekt, więc warto poświęcić czas i pieniądze na stworzenie swoje zielonej oazy sprzyjającej wypoczynkowi, cieszącej oczy.

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Ogrody japońskie wyglądają bardzo naturalnie, są kolorowe, zróżnicowane pod względem zastosowanych dodatków. Jeśli komuś marzy się malowniczy ogród w stylu japońskim, to powinien zadbać o obecność wody, czyli symbol życia. Oczywiście nie trzeba od razu wykopywać stawu ani oczka wodnego. Można przykładowo wkopać nieużywaną wannę lub postawić w ogrodzie małą fontannę. Nie ma problemu z jej zakupem, stanie się niebanalną dekoracją. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie staw z rybkami, ale nie każdy może sobie pozwolić na coś takiego. W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć kamieni, który symbolizują niezmienność, trwałość, wieczność. Istotne jest to, aby miały one podobne kształty. Nie sprawdzi się ich staranne układanie. Kamienie mają mieć przypadkowe ułożenie, naturalne pozycje. Kluczową kwestią w ogrodach japońskich jest to, że powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie. Dominować ma zieleń, ale mile widziane są także kolorowe akcenty, różowe, czerwone. Mocne barwy należy jednak stosować w ograniczonej ilości, mają służyć to ożywienie aranżacji.

Jaka roślinność będzie odpowiednia w przypadku ogrodu w stylu japońskim?

W ogrodzie w stylu japońskim mile widziane są kwiaty z rozłożystymi liśćmi, kolorowe krzewy, zielone trawy. Istotne jest to, aby wszystko do siebie pasowało, tworzywo spójną całość aranżacyjną. Harmonia i spokój to charakterystyczne cechy japońskich ogrodów. Ma być naturalnie, jednocześnie elegancko. Wspaniale sprawdzą się wiśnie, magnolie, klony, fikusy, drzewka bonsai. Trzeba jednak pamiętać o tym, że klimat w Polsce nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi niektórych roślin azjatyckich. Warto wobec tego przy zakupie mieć na uwadze to, aby były one odporne na działanie niskich temperatur, których niestety w Polsce nie brakuje. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że rośliny zmarnieją i mogą nie przetrwać zimy. Wiele osób nie wie, ale w ogrodach japońskich znaczenie ma nieparzysta liczba dekoracji. Powinno się stawiać na asymetryczność. Warto wybierać drzewa i krzewy, które będą miały unikalne kształty. Oczywiście można je formować, nie ma problemu z tym w przypadku sosny, fikusa. Nie może zabraknąć również oświetlenia, które podkreśli piękną roślinność i dodatki. Wspaniałym rozwiązaniem do ogrodu w stylu japońskim są kamienne latarnie. Można też zdecydować się na metalowe dzwonki, które oświetlają ścieżkę. Z dodatkowego wyposażenia warto wymienić fotele, leżaki ogrodowe. Przy ich wyborze należy jednak kierować się przede wszystkim minimalizmem.

Udostępnij