studiopetito.pl

Blog o domu, ogrodzie i wystrojach wnętrz.

Czy warto zbudować dom piętrowy z płaskim dachem?

Czy warto zbudować dom piętrowy z płaskim dachem?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się dom piętrowy z płaskim dachem. Należy pamiętać, że budowa płaskich dachów jest zdecydowanie tańsza od stawiania skośnych konstrukcji.

Konstrukcja płaskiego dachu

Warto dodać, że dachy są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami, które są ułożone w różnych kątach odpływu. Dużo prostsze do wykonania są dachy płaskie. Projekt domu piętrowego z płaskim dachem najlepiej zlecić doświadczonemu specjaliście. Trzeba jasno podkreślić, że płaski dach nie ma całkowicie równej powierzchni. Niewielki kąt nachylenia jest dopuszczalny, ale nie powinien przekraczać 12 stopni. Zaletą jest fakt, że znacznie mniej materiałów potrzebnych jest do wykonania płaskiego dachu. Przeważnie układa się termoizolację, warstwy hydroizolacyjne oraz paroizolację. Dodatkowe koszty powinny być uwzględnione przy dachu skośnym, czyli zakup dachówki ceramicznej oraz pokrycia z blachy. Warto dodać, że dachy mogą być dwuwarstwowe lub jednowarstwowe. Można je wyłożyć tworzywami takimi, jak TPO, EPDM oraz PVC. Wybór gotowych projektów jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Można też zlecić indywidualnie przygotowanie projektu doświadczonemu architektowi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dach płaski można bardzo łatwo przekształcić w taras lub dach zielony. W ten sposób można uzyskać dodatkową użytkową przestrzeń. Lepiej doświetlisz pomieszczenie, jeśli wybierzesz stropodach. Wysokie wskaźniki energooszczędności łatwiej jest uzyskać w domu z płaskim dachem. Jest mniej przestrzeni, przez którą ucieka ciepło, ponieważ stropodach jest zazwyczaj mniejszy od skośnych konstrukcji. Ma to oczywiście duży wpływ na wysokość wydatków na ogrzewanie. Nowoczesny dom z płaskim dachem jest również interesujący dla inwestorów. Takie domy sprzedają się znacznie lepiej. Od wyspecjalizowanej ekipy dekarskiej zależy prawidłowe wykonanie stropodachu. Dlatego najlepiej korzystać z usług renomowanych i sprawdzonych fachowców, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się bardzo dobrą opinią. Jeśli dach płaski jest wykonany prawidłowo to jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia.

Szczelina wentylacyjna

W takiej sytuacji nie trzeba się w ogóle martwić o śnieg, który będzie zalegał na dachu. Występowaniem szczeliny wentylacyjnej cechuje się dach płaski wentylowany. Znajduje się ona pomiędzy pokryciem dachowym, a elementem nośnym, jakim jest strop. Wloty wentylacyjne niezbędne będą w ścianach kolankowych. Pomoże to zapobiec zawilgoceniu stropodachu. Specjalną siatką można zabezpieczyć wszystkie otwory. Konstrukcja nośna pokrycia oparta jest tylko na stropie. Może być wykonana z kształtowników metalowych lub drewnianych wiązarów. Z reguły materiały drewnopochodne, takie jak płyta OSB lub sklejka tworzą spadkową warstwę. Wełny mineralnej lub styropianu można użyć jako warstwy dociepleniowej. Należy pamiętać, że paroizolacja jest również niezbędna. Pustej przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym nie ma w konstrukcji dachu płaskiego niewentylowanego. Warto dodać, że nie ma też wiązarów.

OPALOWO

Udostępnij