studiopetito.pl

Blog o domu, ogrodzie i wystrojach wnętrz.

Jak urządzić mały i duży salon?

Jak urządzić mały i duży salon?

Salon to bardzo ważne pomieszczenie, które pełni funkcję reprezentacyjną. Przyjmuje się w nim gości, służy także jako centrum rozrywkowe w domu i miejsce do wypoczynku. Niezależnie od tego, czy ktoś chce urządzić duży salon w stylu klasycznym, czy planuje zaaranżować nowoczesny mały salon, należy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę, przytulność, funkcjonalność, estetykę. Wszystkie elementy wyposażenia powinny stanowić spójną całość aranżacyjną. Istotne jest także dobranie odpowiedniej kolorystyki i nie dotyczy to wyłącznie ścian, odnosi się także do dekoracji, mebli, podłogi.

Wystrój wnętrz salon – o czym warto pamiętać?

Przy aranżowaniu pokoju dziennego warto mieć oczywiście na uwadze aktualne trendy wnętrzarskie, ale nie są one najważniejsze. Trzeba zacząć od określenia swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości. Powinno się zwracać uwagę na oczekiwania wszystkich domowników. Podczas tworzenia wystroju wnętrza należy kierować się tym, jaką pełni ono funkcję. Dla jednych stanowi przede wszystkim miejsce do relaksu, dla drugich jest przestrzenią reprezentacyjną, a jeszcze inni przeznaczają salon do celów rozrywkowych. W przypadku przestronnego pomieszczenia można oczywiście pozwolić sobie na jego podział na strefy. Znajdzie się miejsce na wygodny fotel i biblioteczkę, duży stół i sofę do przyjmowania gości, narożnik dla całej rodziny wraz z zaaranżowaną ścianą TV. Warto wybrać konkretny styl aranżacji salonu i kierować się nim przy dobieraniu kolorów, wzorów, materiałów. Podczas urządzania pokoju dziennego należy mieć na uwadze zachowanie umiaru, najlepiej sprawdzi się minimalizm. Mile widziane będą indywidualne dodatki, które stworzą nastrojowy klimat, czyli przykładowo pamiątki z dzieciństwa i podróży. Duży wpływ na aranżację mają dekoracje ścienne, czyli obrazy i plakaty.

Jak zaaranżować pokój dzienny?

Istotną kwestią przy aranżacji salonu jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się wiele źródeł światła, żyrandol, lampa wisząca i stojąca. Można zdecydować się na efektowny sufit podwieszany, rozświetlony kolorowym światłem LED. W nowoczesne pokoju dziennym takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. Designerska lampa stanie się praktyczną dekoracją. Dużym ułatwieniem podczas planowania wystroju jest skorzystanie z gotowych narzędzi w postaci aplikacji i programów do projektowania wnętrz. Można wszystko sobie rozrysować. W przypadku małego pomieszczenia warto postawić przede wszystkim na jasną kolorystykę, która optycznie powiększy pomieszczenie, rozświetli je, to samo zapewnią lustra. Warto pozostawić odsłonięte okna, bo ciężkie zasłony i gęste firany skutecznie blokują promienie słońca. Istotne jest także dobranie odpowiednich mebli, powinny być ergonomiczne, funkcjonalne. Sposobem na wprowadzenie przytulności będzie miękki dywan w ciepłym kolorze. Świetnie nadaje się także pled na kanapę. Uniwersalnym rozwiązaniem są meble drewniane, które są ponadczasowe, pasują do każdego stylu wnętrza. Mają wysokie walory użytkowe i estetyczne. W nowoczesnym pokoju dziennym najlepiej sprawdza się stonowana kolorystyka, do której łatwo dobrać rozmaite dodatki.

Udostępnij