studiopetito.pl

Blog o domu, ogrodzie i wystrojach wnętrz.

Czy warto budować dom z garażem podziemnym?

Czy warto budować dom z garażem podziemnym?

Zastanawiasz się nad projektem budowy domu? Pamiętaj, aby zadbać też o swój samochód! Bez względu na to w jakim klimacie mieszkasz, ochrona twojego pojazdu przed czynnikami zewnętrznymi pozwoli zachować go w jak najlepszym stanie przez długie lata. Decyzji o uwzględnieniu garażu w projekcie twojego domu na pewno nie będziesz żałować. Ale co w sytuacji, gdy masz już kupioną działkę o niewielkim metrażu? Dom z garażem podziemnym może okazać się idealnym rozwiązaniem!

Garaż w piwnicy sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni

Wielu inwestorów decyduje się na nowoczesne rozwiązanie jakim jest garaż w piwnicy. Zdecydowanie ma ono sporo znaczących zalet. Przede wszystkim zwiększa komfort użytkowania budynku przez domowników. W końcu cały parter i podwórko są do ich dyspozycji. Szczególnie dużą różnicę poczuje się, jeżeli działka jest stosunkowo mała. Osobne zadaszenie na podwórku lub pomieszczenie wbudowane w bryłę domu spowodowałoby zmniejszenie powierzchni użytkowej twojej posesji. Garaż w piwnicy umożliwia świetną ochronę twojego samochodu przy jednoczesnym zwiększeniu metrażu domu. Oprócz tego, garaż w piwnicy chroni twoich bliskich przed spalinami i wieloma toksycznymi substancjami. W przypadku innych projektów garażu związki te mogą swobodnie przenikać przez drzwi łączące to pomieszczenie z resztą budynku. Dlatego dom z garażem podziemnym może być świetną opcją dla ciebie!

Dla kogo projekty domów z garażem podziemnym?

Aby projekty domów z garażem podziemnym można było zrealizować na twojej działce, musi ona spełniać kilka wymogów. Najlepiej, gdy znajduje się ona w pochyleniu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu np. skarp lub wzniesień. Można również zlecić wykonanie specjalistycznych robót ziemnych odpowiednio przystosowujących parcelę. Projekty domów z garażem podziemnym powinny uwzględniać także specjalne ściany oporowe oraz system odprowadzania wody i wilgoci. Czasami więc konieczne może okazać się zlecenie dodatkowych badań geodezyjnych oraz sprawdzenie stabilności podłoża. Zwróć też uwagę, czy projekty domów z garażem podziemnym uwzględniają możliwości dodatkowego zagospodarowania twojego garażu w piwnicy np. stworzenie rowerowni, pralni, warsztatu. 

Garaż podziemny w domu – co jeszcze musisz wiedzieć

Ważnym aspektem jest ulokowanie piwnicznego miejsca parkingowego w stosunku do linii gruntu. Jeżeli garaż podziemny w domu zostanie umieszczony całkowicie pod linią gruntu,  nie będzie docierało do niego światło dzienne. W tej sytuacji możliwe jest dostosowanie sztucznego oświetlenia o przyjaznej dla oka barwie i natężeniu. Zdrowszą opcją może okazać się jednak garaż podziemny w domu częściowo pod linią gruntu. Wbudowanie przeszkleń umożliwia dostęp promieniowania słonecznego do pomieszczenia. A to skutkuje lepszymi warunkami pracy przy twoim samochodzie. Pamiętaj także, że im głębiej będzie znajdował się garaż podziemny w domu, tym dłuższa będzie pochylnia wjazdowa. A to skutkuje większym oddaleniem budynku od ulicy. Teraz z pewnością już wiesz, czy dom z garażem podziemnym jest dla ciebie!

AUTONACZAS

Udostępnij