studiopetito.pl

Blog o domu, ogrodzie i wystrojach wnętrz.

Jakie zalety ma dom z tarasem na piętrze?

Jakie zalety ma dom z tarasem na piętrze?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się dom z tarasem nad garażem. Garaż jest integralną częścią budynku w wielu domach. Czasami jest wysunięty z bryły domu, żeby nie ograniczał użytkowej powierzchni parteru. Od wielu lat ludzie stosują różne technologie stawiania tarasów. W tym miejscu można wymienić taras wentylowany oraz stropodach odwrócony. Oczywiście najpierw powinien być przygotowany odpowiedni projekt, a dopiero później można się zabrać do pracy.

Budowa domu z tarasem na piętrze

W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma dom z tarasem na piętrze, a także podpowiemy, jak wykonać taki taras. Wtedy można mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo. Można śmiało powiedzieć, że dosyć problematycznym, ale również popularnym rozwiązaniem jest taras nad garażem. W rzeczywistości można wybudować taras nad jakimkolwiek innym pomieszczeniem. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jest to prawdopodobnie najprostsze rozwiązanie umożliwiające zagospodarowanie dachu garażu, który przylega do mieszkalnego budynku. Pierwsze problemy pojawiają się już na etapie wykonawstwa. Płaski dach trzeba zaizolować przeciwwodnie oraz termicznie. Zaizolowana powierzchnia powinna być później jeszcze wykończona. Chodzi przede wszystkim o to, żeby taras spełniał użytkowe wymagania. Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia izolacji przeciwwilgociowej, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Trudności wykonawcze są podstawowym problemem wykonywanych standardowo tarasów na stropach. Źródłem problemów może być między innymi nieszczelna warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Warto mieć na uwadze, że prowadzi to do zawilgocenia stropu oraz jego erozji. Pomieszczenia, które znajdują się pod stropem także mogą ulec zawilgoceniu. Przyczyną może być niewłaściwie przygotowane podłoże lub zwykłe uszkodzenia mechaniczne warstwy izolacyjnej.

Prace wykończeniowe

Należy pamiętać, że uszkodzenia mechaniczne mogą powstać podczas prac wykończeniowych. Stopień skomplikowania prac jest naprawdę bardzo wysoki. Przeglądając projekty domów z tarasem nad garażem, od razu rzuca się w oczy stropodach odwrócony. Do wykończenia takiej nawierzchni można wykorzystać kostkę brukową. Nawierzchnia wentylowana wykonana z płyt tarasowych ułożonych na wspornikach regulowanych to druga możliwość. Wybór materiału izolacyjnego jest dowolny, dlatego każdy może znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Właściwe ukształtowanie spadków jest tak naprawdę jedynym wymaganiem technicznym. Należy pamiętać o tym, żeby z powierzchni tarasu mogła być odprowadzana woda deszczowa. Jeśli zdecydowałeś się na taras wentylowany to musisz pamiętać, że woda spływa pod jego powierzchnią. Dużą zaletą jest również fakt, że nie trzeba stosować przed drzwiami tarasowymi kilkucentymetrowego progu. Próg oczywiście dalej jest, ale znajduje się poniżej nawierzchni tarasu. Warto dodać, że do naprawy istniejących nieszczelnych tarasów na dachach idealnie nadaje się technologia tarasu wentylowanego. Po przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, jak przygotować taras na dachu.

PRACOWANIAFORMA

Udostępnij